اگزوتک

تیم اول: اگزوتک

درمان زخم‌های پوستی مزمن و غیرقابل التیام ناشی از دیابت، سوختگی و… به‌عنوان مهم‌ترین چالش کلینیکی مطرح در دنیای مدرن وجود دارد. مهم‌ترین جنبه در التیام زخم‌های پوستی مزمن، ناتوانی در تشکیل شبکه عروقی در حین فرآیند رگ زایی تشکیل بافت پوستی جدید می‌باشد.

تیم اول: اگزوتک

استاد پروژه: خانم دکتر ریحانه رمضانی – عضو هیات علمی گروه بیوتکنولوژی دانشگاه الزهرا (س)

راهبر تیم: خانم مهندس سونیا عباسی

اعضای تیم: حمیده عرب: دانشجو مقطع کارشناسی رشته بیوتکنولوژی دانشگاه الزهرا (س)

مریم بابایی: دانشجو مقطع کارشناسی رشته بیوتکنولوژی دانشگاه الزهرا (س)

سارینا یوسف زاده: دانشجو مقطع کارشناسی رشته بیوتکنولوژی دانشگاه الزهرا (س)

عنوان پروژه: اگزوزوم تراپی جراحات پوستی

شرح مختصر پروژه: درمان زخم‌های پوستی مزمن و غیرقابل التیام ناشی از دیابت، سوختگی و… به‌عنوان مهم‌ترین چالش کلینیکی مطرح در دنیای مدرن  وجود دارد. مهم‌ترین جنبه در التیام زخم‌های پوستی مزمن، ناتوانی در تشکیل شبکه عروقی در حین فرآیند رگ زایی تشکیل بافت پوستی جدید می‌باشد. مشکلات مطرح در روش سل تراپی نظیر تشکیل بافت توموری، پس زدن پیوند سلولی توسط بدن و عدم زنده‌مانی سلول پیوندی منجر به جستجوی روش جایگزین‌درمانی شده‌اند.  مطالعات اخیر نشان داده است که اگزوزوم‌های ترشح‌شده توسط سلول‌های بنیادی عملکردی مشابه عملکرد سلول‌های بنیادی را دارا بوده و علاوه بر این در مقایسه با روش سلول درمانی، اگزوزوم‌ها مزایای عدم پس زدن پیوند توسط بدن و پایداری در مراحل درمان را دارا می‌باشند.

کاربردهای اگزوزوم به‌عنوان محصول نوآورانه در درمان بیماری‌ها، استفاده از اگزوزوم‌های با غلظت و درصد خلوص بالا مطرح می‌باشد. روش‌های جداسازی اگزوزوم‌ها از محیط‌های کشت سلولی و مایعات بدن بر پایه التراسانتریفیوژها از روش‌های متداول می‌باشد که نیازمند استفاده از دستگاه‌های با هزینه بالا و بازدهی پایین جداسازی می‌باشد. استفاده از کیت‌های جداسازی بر پایه پلیمرهایی نظیر پلی‌اتیلن گلایکول PEG از روش‌های دیگر جداسازی و تخلیص اگزوزوم‌ها می‌باشد. جداسازی و تخلیص اگزوزوم‌های با خلوص بالا به‌عنوان مسئله مطرح برای آینده درمان برای پایه اگزوزوم‌ها در حال بررسی و تحقیق توسط پژوهشگران در دنیا می‌باشد.

نتیجه مورد انتظار در ره زیست شامل 4 بخش ارائه روش‌های جداسازی و تخلیص اگزوزوم، امکان‌سنجی تولید کیت جداسازی و تخلیص اگزوزوم با درصد خلوص بالا در داخل کشور، دانش فنی سامانه‌های دارورسانی بر پایه اگزوزوم‌ها جهت التیام زخم‌های پوستی و در نهایت امکان‌سنجی روش‌های کاربردی جهت استفاده از اگزوزوم‌ها به‌عنوان سامانه‌های دارورسانی با کاربردهای التیام زخم‌های پوستی بود.

تیم اگزوتک در ره زیست موفق به ساخت نمونه اولیه شد و در ادامه به دنبال کسب مجوزهای مربوطه و نیز توسعه علمی محصول خواهد بود.


تیم اگزوتک در آخرین روزهای زمستان ۹۷ و در قالب مسابقه ره‏ زیست با ایده‏ ی خانم دکتر رمضانی جهت اگزوزوم‏ تراپی جراحات پوستی شکل گرفت. اعضای این تیم سارینا یوسف زاده و مریم بابایی دانشجویان رشته بیوتکنولوژی بوده و در این مرحله به دنبال جذب سرمایه به منظور اتمام فاز آزمایشگاهی و ارائه‏ ی نمونه‏ ی اولیه می باشند. تلاش بر آن است تا با ارائه‏ ی محصول درمانی نوین مبتنی بر اگزوزوم‏ ها جهت ترمیم قطعی و سریع زخم پای دیابتی, به
آلام مبتلایان پایان بخشیم.

اشتراک اجتماعی